مینی بوس کمتر سوخت مصرف میکنه یا ماشین؟

folder_openآموزشی
commentبدون دیدگاه
با مقایسه مصرف سوخت مینی بوس و ماشین قاعدتا متوجه خواهیم شد که مینی بوس سوخت بیشتری مصرف میکند اما این مینی بوس تعداد زیادی همان سرنشینان خود رو را جابه جا می‌کند

قطعا این سوال برای شما هم پیش آمده “مینی بوس کمتر سوخت مصرف میکنه یا ماشین؟” و چون مینی بوس بزرگتره پس بیشتر از ماشین سواری سوخت مصرف میکنه. حدس شما درسته! ولی نکاتی وجود دارد که
نشان می دهد میزان سوختی که مینی بوس مصرف میکنه به صرفه تر و بهتر از ماشین سواری است. با هم بریم درباره این مسائل بیشتر فکر کنیم:

میزان مصرف سوخت و دلایل

مینی بوس‌هایی دارای فنی سالم معمولا بین ۱۸ لیتر در صد کیلومتر مصرف می کنند. خودروی سواری متوسط بین ۱۰ لیتر در صد کیلومتر مصرف می‌کنند. قاعدتا مصرف سوخت خودروی سواری منطقی‌تر است. ولی چند سوال پیش می‌آید، آیا میزان سوختی که خودرو مصرف می کند برای چه امکانی است؟

هر مینی‌بوس بهمراه می تواند ۱۵ نفر را جابجا کند. ولی هر خودروی سواری در بهترین شرایط ۵نفر را می‌تواند جابجا کند. البته اگر واقع بین باشیم میبینیم که اکثر خودروهای شخصی تک سرنشین هستن. درهرصورت اگر با همان محاسبه عادی و بهترین شرایط و در نظر بگیریم میبینیم هر مینی بوس ۳ برابر نسبت به خودروشخصی از گنجایش بیشتر برخوردار است. خب پس اینجا به این نتیجه می‌رسیم که به ازایه هر مینی‌بوس سه تا خوردروی سواری از سطح شهر کم می‌شود.

اگر یه حساب خیلی ساده‌تر کنیم به ازای هر سه خوردرویی که مصرف سوختشان بین ۱۰ لیتر در هر صد کیلومتر است یک مینی بوس با مصرف ۱۸ لیتر در صدکیلومتر وجود دارد. پس باز هم می‌بینیم که میزان مصرف سوخت یک مینی‌بوس کمتر از سه خودروی سواری است. دریک محاسبه آماری هر مینی‌بوس می‌تواند روزی ۱۵۰ مسافر را جابجا کند یعنی ۱۵۰ تا خودروی تک سرنشین.

مینی بوس کمتر سوخت مصرف میکنه یا ماشین؟  با مقایسه مصرف سوخت مینی بوس و ماشین قاعدتا متوجه خواهیم شد که مینی بوس سوخت بیشتری مصرف میکند اما این مینی بوس تعداد زیادی همان سرنشینان خود رو را جابه جا می‌کند

حالا بیاید کمی بزرگتر ببینیم. چرا؟ حتما آخر متن متوجه خواهید شد.

میانگین مسافت رفت و آمد در تهران حدود ۳۰ کیلومتر به ازای هر فرد است. به ازای ۱۵۰ نفر خودروی سواری تک سرنشین ۴۵۰ لیتر در روز مصرف می‌کنند. این فقط برای رفت و آمد اداری افراد است.

میانگین مصرف یک مینی‌بوس در روز برای جابجایی ۱۵۰ نفر ۳۰ لیتر است. پس در هر روز هر مینی بوس ۱۲۰ لیتر در مصرف سوخت صرفه جویی می‌کند. و در یک سال ۴۴۵۰۰لیتر!

حالا بزرگتر ببینیم اگر هر مینی بوس می تواند سالی ۴۴۵۰۰ لیتر سوخت صرفه جویی کند پس چه تاثیر بزرگی برای آیندگان ما خواهد داشت. بیاید برای هوای پاکتر و صرفه جویی سوخت همراه هم باشیم.

برای عضویت در بهمراه کلیک کنید

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست