هزینه فرصت چیه؟

folder_openآموزشی
commentبدون دیدگاه
هزینه فرصت

قرار نیست درباره هوش مالی صحبت کنیم، اما یکی از اصول بیان شده در هوش مالی بحث (هزینه فرصت) است.

هزینه فرصت

به معنای آن است که فرد از بین گزینه‌های پیش روی خود یکی را انتخاب کرده وبقیه‌ی فرصت‌ها را از بین می‌برد. به این انتخاب هزینه فرصت می‌گویند. افراد ثروتمند زمانی که در موقعیت هزینه فرصت قرار می‌گیرند
گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند که سود بیشتری به آن‌ها برساند. در بحث هزینه فرصت همیشه بحث مالی وجود ندارد بلکه با ارزش‌ترین منبع انتخاب می‌شود.
در کشورهای پیشرفته تلاش می‌شود بحث هزینه فرصت برای شهروندان به‌گونه‌ای شکل بگیرد که آن‌ها کمترین بها را برای هدر رفت هزینه فرصت روزانه بپردازند.
باید توجه نمود در یک سیستم پیشرفته هر‌چه هزینه فرصت کمتر باشد مردم از پویایی و شادابی بیشتری برخوردار خواهندبود.

اتلاف زمان در تهران

بهمراه با توجه به مطالعاتی که در شهر تهران انجام داده است متوجه شده که مردم برای سوار شدن به وسایل حمل و نقل عمومی روزانه به‌طور متوسط یک ساعت در صف معطل می‌شوند.
حال اگر فرض شود که یک فرد بتواند به‌دلیل این‌که نیاز نیست در صف بایستد یک ساعت بیشتر کار کند و یا شخصی به دلیل این‌که نیاز ندارد در طول مسیر خود خط عوض کند یک ساعت بیشتر کار کند و
درآمد بیشتری به‌دست آورد، آیا ارزش ندارد که هزینه‌ای بیشتری برای بلیط بپردازد. در کشورهای پیشرفته طراحی سیستم حمل و نقل به‌صورتی است که افراد شاغل که باید در ساعتی مشخص در محل کار خود                  حضور داشته باشند با هزینه‌ای بیشتر از وسایل با سرعت بالاتر و خدمت رسانی بهتر استفاده می‌نمایند. مثلاً فردی که می‌خواهد یک روز کامل را برای خرید یک لباس صرف کند ترجیح می‌دهد
از سیستم حمل و نقل متفاوت‌تری استفاده کند.
شاید برای آن شخص هدر رفت زمان مهم نباشد هر چند زمان در قرن بیست و یک فراتر از طلا است زیرا طلا در این روزها قیمتی مشخص دارد اما زمان بدون قیمت و هدر رفت آن جبران ناپذیر است.

سیستم حمل و نقل بهمراه نیز با  الگو برداری از سیستم حمل و نقل کشورهای پیشرفته سامانه‌ی خود را به‌گونه‌ای شکل داده است که فرد کم‌ترین هزینه‌ فرصت را بپردازد.
چند اتفاق در زمان استفاده از بهمراه رخ می‌دهد که شما بیشترین منفعت را از هزینه فرصت خود خواهید برد.

مزایا استفاده از بهمراه

  • شما نیاز نیست در صف بایستید کافی است رأس ساعت در ایستگاه حاضر باشید.
  • نیاز نیست خط عوض نمایید شما می‌توانید در ابتدا خط خود را انتخاب کنید و بدون توقف به مقصد برسید.
  • ماشین‌های بهمراه بدون توقف در طول مسیر برای سوار و یا پیاده کردن به مقصد خواهند رسید.

پس کافی است برای هزینه‌فرصت کمتر و پس‌انداز بیشتر بهمراهی شوید. برای بهمراه شدن در قدم اول گوشی خود را به اینترنت وصل کرده از گوگل‌پلی و کافه‌بازار اپ بهمراه را نصب کنید.
مسیر خود را انتخاب کرده و رأس ساعت در مبدأ حاضر باشید. حرکت کنید و به مقصد برسید. به همین راحتی!

اگر می‌خواهید در زندگی موفق شوید به همه‌چیز نگاه مالی نداشته باشید در بحث هزینه فرصت زمان با ارزش‌ترین کالایی است که شما به دست خواهید آورد.
یک ساعت بیشتر در کنار خانواده بودن یک ساعت بیشتر استراحت کردن و ریلکس کردن می‌تواند کمک زیادی برای تصمیم‌گیری و خلاقیت بیشتر در زمان کار انجام دهد.
اگر شما هم پیشنهادی برای سریع‌تر شدن جابه جایی مسافران در بهمراه دارید برای ما بنویسید تا بتوانیم به شما عزیزان هروز بهتر دیروز سرویس‌های خود را ارائه بدهیم.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست