خودروی شخصی و دردسرهایش

folder_openاطلاعیه
commentبدون دیدگاه
اتوبوس های بهمراه راهی برای رهایی از خودروهای شخصی است

آن‌چه خواهید خواند یک داستان واقعی از خودروی شخصی و دردسرهایش است.

مرداد ۹۶ در یک روز گرم تابستان زمانی که نور خورشید آسفالت خیابان را نیز می‌سوزاند علی که برای رسیدن به خانه عجله داشت و می‌خواست روز بسیار شلوغ کاری‌‌اش را با چرتی عصرگاهی به پایان برساند، ناگهان با ماشینی مواجه شد که میان خیابان به‌دلیل خرابی متوقف شده بود علی برای آن‌که با ماشین خراب تصادف نکند ناچار می‌شود زیر فرمان بزند و ماشین را به سمت دیگر خیابان هدایت نماید متاسفانه بر اثر این انحراف علی با یک ماشین دیگر که از سمت مقابل می‌آید تصادف می‌کند.

دقایقی بعد علی با سری خونین کف خیابان نشسته است. دهانش خشک شده است زبانش در حلقش فرورفته است. بدنش به رعشه افتاده است. سرما تمام وجودش را گرفته است انگار که در میان توده‌ای از یخ قرار دارد رادیو ماشین از گرمای بیش از حد ظهر تابستان و رعایت صرفه‌جویی صحبت می‌کند. کمی آن‌طرف‌تر مردی کف خیابان خوابیده است. قفل پدال کنار مرد افتاده است. مرد نفس نمی‌کشد. پلیس به دستان علی دست‌بند می‌زند.

قصد نداریم شما را بترسانیم و یا خدای ناکرده نصیحت نماییم آن‌چه گفته شد ماجرایی واقعی بود که در یک روز تابستانی در سال ۹۲ در تهران اتفاق افتاده است. حتما شما هم شاهد چنین جدال‌هایی در طول روز هستید؛
مرد، زن ، جوان، پیر که به‌دلیل تصادف با یک‌دیگر دچار جنگ و جدل شده‌اند

خودروی شخصی عامل اکثر تصادفات جاده ای است

تصادفات شهری

بنابرآن‌چه اداره‌ی آمار کشوری اعلام کرده است تنها در چهارماه‌ی ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰۰ هزار پرونده‌ی نزاع در نظام پزشکی بازشده است. که ۳۲ هزار عدد از این نزاع‌ها در تهران رخ داده است. این در حالی است که بسیاری از جنگ و جدل‌هایی که در تصادفات رخ می‌دهد با کدخدا منشی و میانجی‌گری مردم ختم به‌خیر می‌شود.

اگر بخواهیم به دنبال واکاوی این تصادفات بگردیم خواهیم دید کلافگی و خستگی ناشی از شلوغی ترافیک‌ باعث کم حوصلگی و عصبانی شدن مردم می‌گردد. کافی است یک بوق نابه‌جا، یک انحراف کوچک و یا یک ترمز ناشی از حواس‌پرتی رخ دهد تا توده‌ای از خشم و عصبانیت روی سر همه خراب شود.

تصادفات،جرح و تعدیل تنها جزئی از مصیبت‌هایی است که روزانه برای خودروی شخصی و یا غیر شخصی رخ می‌دهد. یکی از مشکلات دیگر که در شهرها به‌خصوص کلان‌شهرها ماشین‌های شخصی با آن روبرو هستند تصادفاتی است که امکان پی‌گیری وجود ندارد.

آینه‌هایی که در ترافیک شکسته می‌شود و یا ساییدگی‌هایی که در زمان شلوغی و عبور ماشین‌ها از کنار هم اتفاق می‌افتد و نمی‌توان ادعای خسارت نمود از گرفتاری‌هایی است که همیشه وسایل نقلیه‌ی شخصی را تهدید می‌کند.

چند سال پیش رئیس راهنمایی و رانندگی ناجا طی مصاحبه‌ای به نکته‌ی جالب  اشاره نمود که  در کشور ۶۰ درصد از ماشین‌هایی که هر روز در حال تردد هستند ماشین‌های تک سرنشین هستند. اما دلیل چیست چرا باید با وجود مشکلاتی که همه به آن آگاه هستیم و به آن اذعان می کنیم باز هم با ماشین شخصی رفت وآمد می‌کنیم

علل استفاده از وسایل شخصی

خبرگزاری صدا وسیما در سال ۹۷ مقاله‌ای پژوهشی در سایت خود منتشر نمود مبنی بر این که چرا مردم تهران در سفرهای درون شهری از وسیله‌ی نقلیه شخصی استفاده می‌کنند؟ نتایجی که از مطالعه‌ی این مقاله به‌دست آمده است به شرح زیر است.

 • عوامل فرهنگی که سبب می‌شود افراد به‌جای استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی از وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی استفاده نمایند عبارت است از
 • نداشتن اطمینان از این‌که با سوار شدن بر وسایل نقلیه‌ی عمومی بتوان به مقصد مورد نظر رسید
 • علاقه‌مندی در انتخاب مسیر
 • آزار و اذیت بانوان در وسایل نقلیه‌ی عمومی
 • عوامل اجتماعی
 • دوری محل کار و یا مقصد مورد نظر
 • عوامل ابزاری
 • نداشتن امکانات رفاهی در وسیله‌های نقلیه‌ی عمومی
 • عوامل فردی
 • عدم انگیزه‌ی کافی برای استفاده از وسایل نقلیه
 • نداشتن امنیت در وسایل نقلیه‌(امکان دزدی)

در بررسی‌های به عمل آمده در تحقیق فوق مشخص شد که دو عامل بیشتر از عوامل دیگر تاثیرگذار است

 • عامل فرهنگی
 • عامل فردی

در کلان‌شهری مانند تهران که مشکل ترافیک و آلودگی هوا باعث بسیاری از معضلات می‌شود چه راه‌کاری برای استفاده‌ی کمتر مردم از وسایل نقلیه وجود دارد حال آن‌که به دلایل گفته شده افراد حاضر نیستند از وسیله‌ی شخصی استفاده نکنند. چگونه است که افراد حاضر می‌شوند وسیله‌ی نقلیه از خانه بیرون آورند؟ زمانی که آگاهی دارند وسیله‌ی نقلیه چه مشکلاتی برای آن‌ها بوجود می‌آورد.

انسان‌ها برای هر انتخاب یک محاسبه‌ی هزینه فایده در ذهن خود انجام می‌دهند. زمانی که احتمال تصادف، دعوا، جرح و تعدیل را احتمالی کم می‌دانند اما احتمال اذیت شدن، نرسیدن به مقصد، نداشتن امنیت در استفاده از وسیله‌ی حمل و نقل عمومی را درصدی بالا می‌دانند پس استفاده از وسیله‌ی شخصی را ترجیح می‌دهند.

“چند سال پیش رئیس راهنمایی و رانندگی ناجا طی مصاحبه‌ای به نکته‌ی جالب  اشاره نمود که  در کشور ۶۰ درصد از ماشین‌هایی که هر روز در حال تردد هستند ماشین‌های تک سرنشین هستند. اما دلیل چیست چرا باید با وجود مشکلاتی که همه به آن آگاه هستیم و به آن اذعان می کنیم باز هم با ماشین شخصی رفت وآمد می‌کنیم”

اما چاره چیست؟

اگر به‌همراه امنیت، راحتی و آزادی در انتخاب مسیر داشته باشید آیا بازهم از وسایل نقلیه‌ی شخصی استفاده می‌کنید؟ اگر به‌همراه خرید راحت بلیط صندلی مخصوص به خود داشته باشید بازهم از وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی استفاده می‌کنید؟

به‌همراه یک سیستم آنلاین حمل و نقل گروهی است که این امکان را به شهروندان داده است که با خرید بلیط آنلاین مسیر خود را انتخاب کنند. زمان رفت و آمد خود را مشخص کنند و با امنیت خاطر بدون آن‌که وسیله‌ی نقلیه در راه متوقف شود به مقصد برسند.

به‌همراه توانسته است در مدت کوتاهی اطمینان بسیاری از شهروندان تهرانی را کسب کند و افتخار آن را داشته باشد که با ناوگانی مجهز و تعداد …. خط به جابه‌جایی همشهریان اقدام نماید

شما می‌توانید سفرهای درون شهری خود را به‌همراه آسایش و امنیت تجربه نمایید.

برای عضویت در بهمراه کلیک کنید

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست