مهمترین ویژگی های سرویس مدارس

folder_openحمل و نقل
comment۱ دیدگاه

 

صبح زود بیدار شدن و آماده شدن برای مدرسه و استرس این را داشتن که به سرویس مدرسه خواهم رسید یا نه، یکی از دغدغه‌های دوران تحصیلی بوده و هست.  همیشه فضای سرویس مدارس قبل از شروع مدرسه ساکت و آرام بود، چون همه استرس و نگرانی درس‌هایی که باید می‌خواندن و نخوانده بودند را داشتند. عده‌ای هم تازه به این فکر افتاده بودند که تکالیف خود را بنویسند و عده‌ای نیز مشغول حفظ کردن و یا مرور درس‌های آن روز بودند. برخی نیز خیره به شیشه خودرو در افق محو شده بودند و البته این نکته را هم باید در نظر بگیریم که بعد از اتمام کلاس‌ها هیجان انگیزترین و مهیج‌ترین زمانی که با دوستان خود سپری می‌کنند، همین سرویس مدرسه است. که در آن به گپ و گفت درباره هر آنچه که در مدرسه اتفاق افتاده می پردازند و بعضی وقت‌ها هم سربه سر پیاده‌ها گذاشته و هر از گاهی هم با راننده به شوخی و خنده می‌پردازند.

با توضبحات این مقدمه می‌توان متوجه شد، مسائلی که مربوط به تامین امنیت فیزیکی و روانی مسافران که همان دانش‌آموزان را شامل می‌شود، اهمیت پیدا می‌کند.

در این مقاله سعی کردیم ویژگی‌هایی که یک خودرو سرویس مدارس باید آنها را داشته باشد و صلاحیت‌هایی که راننده باید کسب کند را ارائه کنیم و در انتها یکی از سیستم‌های اینترنتی که می‌توانید به عنوان سرویس مدارس از آن استفاده کنید را بیان کردیم.

 

سرویس مدرسه

 

ویژگی‌های خودرو مربوط به سرویس مدارس

سرویس مدارس با توجه به تعداد دانش آموزان مدارس و درخواست والدین می‌تواند، تاکسی، ون، مینی بوس و یا حتی اتوبوس باشد.

این وسایل نقلیه نسبت به سایر خودرو‌ها باید طراحی‌های متفاوت‌تری داشته‌باشند که مهمترین  آنها را در زیر برایتان آورده ایم:

 • وزن بیشتری نسبت به وسایل نقیله دیگر داشته باشد.
 • مسافر در ارتفاع بالاتری نسبت به سایر وسایل نقلیه بنشیند.
 • بدنه نسبت به ضربه مقاوم‌تر باشد.
 • باک سوخت نسبت به تصادفات از ایمنی لازم برخوردار باشد.
 • درهای خروج اضطراری، در سقف با استفادهِ راحت طراحی شده‌باشد.
 • طراحی اصولی صندلی و کمربند برای جلوگیری از ضربه‌های احتمالی انجام‌گیرد.
 • راننده باید آینه‌ها را به گونه‌ای تنظیم کندکه دانش آموزان را در اطراف سرویس بتواند ببیند.
 • رنگ زرد برای سرویس مدرسه جهت ایمنی دانش آموزان انتخاب شده‌است زیرا امکان تصادف سایر وسایل نقیله را با سرویس مدارس را کاهش می‌دهد.

رنگ زرد معمولاً برای سرویس‌های خارج از کشور رعایت می‌شود، زیرا چشم انسان به رنگ زرد حساس بوده و به سمت خودرو‌های زرد رنگ کمتر متمایل می‌شود و این خطر تصادف را کاهش می‌دهد.

در کشور ما معمولا این مورد رعایت نمی‌شود.

 

سرویس مدرسه

 

رانندگان سرویس مدارس چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند ؟

گذراندن دوره مربوط به رانندگان سرویس مدارس که شامل آموزش‌های نحوه رانندگی، روش‌های سوار و پیاده‌شدن دانش آموزان، تخلیه دانش آموزن در حوادث، کمک‌های اولیه در مواقع اورژانسی، مدیریت دانش آموزان و چگونگی رفتار با آنها را شامل می‌شود.

آزمایشات مربوط به عدم سوء پیشینه، مصرف الکل و مواد، معاینات مربوط به سلامت راننده توسط شهرداری انجام می‌گیرد.

امتحان توانایی فیزیکی راننده برای تخلیه دانش آموزان را باید اخذ کنند.

وقت شناسی راننده یکی از فاکتورهای اصلی رانندگان است، که به موقع دانش آموزان را به مدرسه برساند و به منزل ببرد.

مسیرهای ایمن و بهینه برای رساندن به موقع و بدون معطلی به مدرسه و بالعکس را انتخاب کند.

امنیت دانش آموزان در هنگام انتظار برای اتوبوس و یا پیاده شدن و سوار شدن را بتواند تامین کند.

به اندازه‌ی تعداد صندلی‌های موجود دانش آموزان را سوار کند و بیشتر از ظرفیت خودرو، دانش آموز اضافه‌تری را قبول نکند و آنها را ملزم به استفاده از کمربند ایمنی نماید.

آهنگ‌ها و موسیقی‌هایی که در سرویس پخش می‌شوند متناسب با سن و سال دانش آموزان باشد.

شخصی متعهد و مسئولیت پذیر باشد به طوریکه از استعمال دخانیات و یا تلفن همراهِ خود، هنگام رانندگی استفاده نکند و یا از خوردن و آشامیدن خودداری کند.

امروزه به تعداد رانندگان خانم به دلیل اطمینان خاطر والدین و اولیاء مدارس افزوده شده است و بیشتر دانش آموزان مقاطع پایین‌تری را شامل می‌شود.

 

سرویس مدارس

 

سامانه هوشمند سرویس مدارس

با توجه به توضیحاتی که داده‌شد، دقت در رعایت تمامی اصول و قوانینی که مطرح کردیم از حوصله و توان والدین خارج است و به همین دلیل نیاز هست که سازمان‌ها و ارگان‌های دیگری وارد کار شود.

سامانه سپند (سامانه پایش ناوگان دانش آموزی) به صورت رایگان، با همکاری سه وزارتخانه راه، شهرسازی و آموزش پرورش جهت کاهش خطرات ترافیکی و جاده‌ای، تعیین مسیرهای امن و بی‌خطر  جهت اطمینانِ‌خاطر از راننده سرویس مدرسه ایجاد شده است. زیرا این سامانه زیر نظر شهرداری، راننده صلاحیت‌های لازمه را کسب و می‌تواند از طریق این سامانه فعالیت خود را به عنوان راننده سرویس مدرسه شروع بکند.

تا مدرسه مربوطه از تعداد درخواست‌های والدین اطلاع داشته‌باشد و بتواند در ارتباط با تعداد و نوع سرویس تصمیم‌گیری کند.

تعاملی که شرکت ارائه دهنده سرویس مدارس با مدرسه و اولیاء دارد بسیار مهم و ضروری است، زیرا ساعتی که دانش‌آموزان در سرویس سپری می‌کنند به جز راننده، فردِ بزرگسال دیگری در بین دانش‌آموزان حضور ندارد و ارتباط مؤثر با دانش‌آموزان، اولیاء آنها و مسئولین مدارس باید به گونه‌ای باشد که قبل از بروز اتفاق و یا پیشامد ناگواری اقدامات لازم صورت بگیرد.

برای پیگیری دقیق این موضوع لازم است که دانش‌آموزان درخواست خود را در سامانه هوشمند سرویس مدارس ثبت نمایند https://www.samanehha.com/

این نکته را یادآور شوم که این سامانه برای سرویس مدارس تهران راه‌اندازی شده است.

 

سرویس اینترنتی مدارس

 

مزایای استفاده از سرویس اینترنتی مدارس

از مزایای دیگر این سرویس اینترنتی می‌توان به ثبت نظرات در ارتباط با راننده اشاره کرد که در صورت عدم دریافت امتیاز مربوطه از سامانه سرویس مدارس، حذف خواهد ‌شد و این اطمینان خاطر والدین و مدیران مدارس را بیشتر جلب می‌کند و امنیت دانش آموزان را تا حدودی تضمین می‌کند.

امکان پایش و رصد موقعیت جغرافیایی راننده و سرویس از وقتی که دانش آموز را از منزل تا مدرسه و بالعکس، از قابلیت‌هایی می‌باشد که این سرویس در اختیار کابران قرار می‌دهد.

هزینه سرویس مدارس بعضاً توسط شرکت‌ها و یا راننده‌های شخصی به گونه‌ای محاسبه می‌شود که خانواده‌ها توان پرداخت آن را ندارند و یا اینکه ناچار به پرداخت آن می‌شوند. اما می‌توان خدمات سرویس مدارس را از طریق سازمان تاکسیرانی که راننده و وسیله نقیله مطمئنی دارند و یا سامانه‌هایی که اعلام شد این خدمات را دریافت کنند تا با قیمت‌های مصوب و قانونی و همچنین خدماتی که در صورت داشتن تخلف و یا مشکل، قابل پیگیری باشد اقدام کرد.

در این سامانه‌های هوشمند، هزینه سرویس مدارس به گونه‌ای تعیین می‌شود که به اختیار و توان مالی والدین بوده و قابلیت پرداخت اینترنتی به صورت ۹ ماه یکجا و یا ماهانه محاسبه و پرداخت نمایند و در انتها بتوانند مراحل تسویه حساب را در حساب کاربری خود مشاهده و پیگیری کنند.

 

مواردی که برای اطمینان از سرویس مدارس باید چک کرد موارد زیر هستند:

 • معاینه فنی خودرو
 • کارت سلامت سرویس
 • بیمه عمومی سرویس مدارس
 • دارای برچسب و کارت سرویس مدرسه
 • دارای گواهینامه پایه دوم
 • تائیدیه صلاحت راننده برای حمل و نقل دانش آموزان از شهرداری

 

سرویس اینترنتی مدارس

 

در طول دوران کرونا و دغدغه والدین برای سرویس دانش آموزان منجر به این شد که اپلیکیشن‌های متعددی برای پوشش دادن دغدغه‌ها و رفع آنها ایجاد شود. با یک جست و جوی ساده می‌توانید به آنها متناسب با نیاز خود دسترسی پیدا کنید.

یکی از این سرویس‌های اینترنتی  که تمامی مواردی که در این مقاله بیان شد را رعایت کرده و در پی آسایش مدیران، والدین و دانش آموزان، سرویس هوشمند سفرهای همزمان گروهی بهمراه است.

این سرویس تمامی فاکتورهای لازم جهت ثبت سرویس مدارس را دارا می‌باشد،  فقط کافی است محدوده خانه خود و محدوده مدرسه را انتخاب کنید تا سرویس بهمراه برای آن مسیر برنامه‌های موجود را نمایش دهد و بعد از انتخاب مسیر و ثبت ساعت مورد نظر می‌توانید برای دانش آموزان آن منطقه و مدرسه سرویس مورد نظر خود را ثبت کنید و با خیال راحت و درعین سادگی استفاده از این اپلیکیشن و با قابلیت محاسبه تعداد دفعات استفاده از سرویس برای شما هزینه را محاسبه و می توانید در هزینه سرویس سالانه خود صرفه جویی قابل توجهی داشته باشید.

Related Posts

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست